Toulky Chýnovskem

Pacov – Bedřichov – Cetoraz – Obrataň – Střítež – Křeč – Kozmice – Hroby – Nuzbely – Záhostice – Chýnov (Chýnovská jeskyně) – Dolní Hořice – Horní Hořice – Oblajovice – Vodice – Velká Rovná – Bedřichov – Pacov.

Vzdálenost cca 55 km, silnice

Z Pacova vyjedeme směrem na Obrataň přes Bedřichov a Cetoraz. V Obratani za kostelem odbočíme doleva ze silnice hlavní na vedlejší. Po levé straně uvidíme zalesněný vrch Svidník (739 m). Projedeme kolem samoty Nechyba a pokračujeme stále dál po asfaltovém povrchu při okraji lesa do prudšího kopce. Před námi se objeví víska Střítež, kterou projedeme. Následuje křižovatka, ze níž se dáme doprava na hlavní silnici č. 409 směr Chýnov. Před obcí Křeč je na levé straně vozovky umístěn pomník významné historické události, která se u Křeče odehrála roku 1435. Šlo o poslední táborskou bitvu, v níž Oldřich II. z Rožmberka porazil vojsko táboritů. Teprve touto bitvou doopravdy skončily husitské války. Dále projíždíme přes Kozmice, Hroby-Nuzbely a Záhostice, kde se můžeme zastavit a prohlédnout si farmu pana Krátošky a paní Fabiánové a podívat se na velboudy, lamy, kozy i koně.

Následuje Chýnov, vjezd ulicí Černovickou. Na křižovatce doleva (ul. Bílkova) se dáme vzhůru do prudkého kopce. Vyjedeme na Gabrielovo náměstí, kde je možnost nákupu, občerstvení a návštěvy Turistického informačního centra. Dále pokračujeme přes křižovatku mírně doleva nahoru směrem k vlakovému nádraží. Na konci městečka přejedeme koleje a pokračujeme dál rovně. Na křižovatce před lesem odbočíme doprava směrem na Dolní Hořice. V zatáčce se objeví penzion Pacovka s možností občerstvení i ubytování.

Vozovka nás vede dál do mírného kopce kolem Pacovy hory, kde lze navštívit velmi pozoruhodnou Chýnovskou jeskyni.

Vracíme se zpět na silnici směr Dolní Hořice (Vodice). Obcí projedeme dál přes Horní Hořice a na konci vsi odbočíme doleva na vyasfaltovanou cestu, po které přijedeme do Lejčkova.

Odsud se vydáme směrem na Oblajovice, a to doleva nahoru do velmi prudkého kopce, z něhož se nabízí překrásný pohled na táborskou nížinu. Za jasného počasí můžeme vidět pohoří Blanský les i Šumavu. Projedeme rovně Oblajovicemi směrem k Vodici. Při sjezdu z vrchu míjíme Malešín, který vidíme po naší levé ruce. Následuje Vodice, Velká Rovná, Bedřichov a Pacov.